Cougar Surpassion
3 products sold in last 19 hours
Selling fast! 1 person has in their cart
- LCD Screen: With 2 Dedicated Buttons To Help Adjust DPI, Angle Snapping, Lift-off Distance & Polling Rate
- Premium Quality: Equipped With Pixart PMW3330 Sensor & Omron 50 Million Click Gaming Switches To Upkeep Quality While Ensuring High Durability
- Ergonomic Design Suitable for Both Palm & Claw Grip, Anti-slip Rubber Flanks & Unique Button Designs All Work To Maintain A Comfortable Gaming Experience
- Dedicated Lighting Button: To Choose From 13 Different Lighting Options With No Need to Install Software
20 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | USB Type-A |
|---|---|
| Monitor - Other Specs | LCD Screen To Manage Mouse Settings |
| Keyboard - Form Factor | Right hand |
| Keyboard - Lighting | Yes |
| Keyboard - On-board Memory | Yes |
| Keyboard - Polling Rate | 1000Hz |
| Keyboard - Software | No |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | USB Type-A |
| Keyboard - Cable Length | 1.8m |
| Keyboard - Dimensions | 120x65x38mm |
| Keyboard - Approximate Weight | 96g |
| Keyboard - Color | Black |
| Keyboard - Other Specs | LCD Screen To Manage Mouse Settings |
| Mice - Form Factor | Right hand |
| Mice - Sensor | PMW3330 |
| Mice - Maximum Sensitivity | 7200DPI |
| Mice - Maximum tracking speed | 150 IPS |
| Mice - Maximum Acceleration | 30G |
| Mice - Processor | N/A |
| Mice - Switches | Omron Gaming Switches |
| Mice - Switch Lifecycle | 50 Million Clicks |
| Mice - Number of Buttons | 6 |
| Mice - Programmable Buttons | No |
| Mice - Software | No |
| Mice - On-board Memory | Yes |
| Mice - Lighting | Yes |
| Mice - Polling Rate | 1000Hz |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | USB Type-A |
| Mice - Cable Length | 1.8m |
| Mice - Approximate Weight | 96g |
| Mice - Dimensions | 120x65x38mm |
| Mice - Color | Black |
| Mice - Other Specs | LCD Screen To Manage Mouse Settings |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | USB Type-A |
| Headset - Cable Length | 1.8m |
| Headset - Lighting | Yes |
| Headset - Approximate Weight | 96g |
| Headset - Color | Black |
| Headset - Other Specs | LCD Screen To Manage Mouse Settings |


































Reviews
There are no reviews yet.