Cougar 700M eSports – White
- High Accuracy: Laser Sensor With Up to 8200DPI Sensitivity
- Premium Build Quality: Aluminum Structure, Omron Gaming Switches, & A Braided Cable To Ensure High Quality & Durability
- Extensive Customizability: With 8 Fully Configurable Buttons & Customizable Lighting Through Cougar’s UIX Software
- Save Profiles & Macros: Through 700M eSports’ On-board Memory
- Innovative Adaptability: Adjustable Palm Rest Height Through Cougar’s Patented Design
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | USB Type-A |
|---|---|
| Monitor - Other Specs | Adjustable Palm Rest Height, Lighting Customizable Through Cougar's UIX Software |
| Keyboard - Form Factor | Right hand |
| Keyboard - Lighting | Yes |
| Keyboard - On-board Memory | Yes |
| Keyboard - Polling Rate | 1000Hz |
| Keyboard - Software | Yes |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | USB Type-A |
| Keyboard - Cable Length | 1.8m |
| Keyboard - Dimensions | 127x83x38mm |
| Keyboard - Approximate Weight | 110g |
| Keyboard - Color | White & Blue |
| Keyboard - Other Specs | Adjustable Palm Rest Height, Lighting Customizable Through Cougar's UIX Software |
| Mice - Form Factor | Right hand |
| Mice - Sensor | ADNS-9800 |
| Mice - Maximum Sensitivity | 8200DPI |
| Mice - Maximum tracking speed | 150 IPS |
| Mice - Maximum Acceleration | 30G |
| Mice - Processor | 32-bit ARM Cortex-M0 |
| Mice - Switches | Omron Gaming Switch |
| Mice - Switch Lifecycle | 5 Million Clicks |
| Mice - Number of Buttons | 8 |
| Mice - Programmable Buttons | Yes |
| Mice - Software | Yes |
| Mice - On-board Memory | Yes |
| Mice - Lighting | Yes |
| Mice - Polling Rate | 1000Hz |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | USB Type-A |
| Mice - Cable Length | 1.8m |
| Mice - Approximate Weight | 110g |
| Mice - Dimensions | 127x83x38mm |
| Mice - Color | White & Blue |
| Mice - Other Specs | Adjustable Palm Rest Height, Lighting Customizable Through Cougar's UIX Software |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | USB Type-A |
| Headset - Cable Length | 1.8m |
| Headset - Lighting | Yes |
| Headset - Approximate Weight | 110g |
| Headset - Color | White & Blue |
| Headset - Other Specs | Adjustable Palm Rest Height, Lighting Customizable Through Cougar's UIX Software |
































Reviews
There are no reviews yet.