Cougar Minos EX
- Simplistic Design: Ergonomic Right-handed Symmetrical Design
- High Durability: 20-million-click Lifespan Switches Equipped With High Quality Material Provide A Long Lasting Premium Experience
- Easy Lighting Customization: Through Cougar Comet RGB Shortcut
- Agile Movement: Virgin-grade PTFE Skates Ensure A Smooth & Low-friction Glide
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | USB Type-A |
|---|---|
| Monitor - Other Specs | Change RGB Effect Button On Mouse, Virgin-grade PTFE Skates Included |
| Keyboard - Form Factor | Ambidextrous |
| Keyboard - Lighting | Yes |
| Keyboard - On-board Memory | No |
| Keyboard - Polling Rate | 1000Hz |
| Keyboard - Software | No |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | USB Type-A |
| Keyboard - Cable Length | 1.8m |
| Keyboard - Dimensions | 125x68x38mm |
| Keyboard - Approximate Weight | 89g |
| Keyboard - Color | Black |
| Keyboard - Other Specs | Change RGB Effect Button On Mouse, Virgin-grade PTFE Skates Included |
| Mice - Form Factor | Ambidextrous |
| Mice - Sensor | PAW3309 |
| Mice - Maximum Sensitivity | 6400DPI |
| Mice - Maximum tracking speed | 150 IPS |
| Mice - Maximum Acceleration | 30G |
| Mice - Processor | N/A |
| Mice - Switches | N/A |
| Mice - Switch Lifecycle | 20 Million Clicks |
| Mice - Number of Buttons | 6 |
| Mice - Programmable Buttons | No |
| Mice - Software | No |
| Mice - On-board Memory | No |
| Mice - Lighting | Yes |
| Mice - Polling Rate | 1000Hz |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | USB Type-A |
| Mice - Cable Length | 1.8m |
| Mice - Approximate Weight | 89g |
| Mice - Dimensions | 125x68x38mm |
| Mice - Color | Black |
| Mice - Other Specs | Change RGB Effect Button On Mouse, Virgin-grade PTFE Skates Included |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | USB Type-A |
| Headset - Cable Length | 1.8m |
| Headset - Lighting | Yes |
| Headset - Approximate Weight | 89g |
| Headset - Color | Black |
| Headset - Other Specs | Change RGB Effect Button On Mouse, Virgin-grade PTFE Skates Included |






























Reviews
There are no reviews yet.