Cougar Phontum
- Extended Compatibility: Compatible with PC & Laptop Computers, Mobile Phones, Handheld Consoles & Consoles
- Definitive Comfort: 2 Sets Of Earpads For In-home & Outdoor Usage
- Audio Clarity: Uni-directional Noise Cancellation Microphone
- Impressive Sound Quality: 53mm Drivers Equipped With Graphene Diaphragms
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | 3mm jack |
|---|---|
| Monitor - Other Specs | 2 Sizes of ear pads included, 4 pole connector included |
| Keyboard - Lighting | No |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | 3mm jack |
| Keyboard - Cable Length | 1.2m, Detachable Cable: 1.8m |
| Keyboard - Approximate Weight | N/A |
| Keyboard - Color | Black & Orange |
| Keyboard - Other Specs | 2 Sizes of ear pads included, 4 pole connector included |
| Mice - Lighting | No |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | 3mm jack |
| Mice - Cable Length | 1.2m, Detachable Cable: 1.8m |
| Mice - Approximate Weight | N/A |
| Mice - Color | Black & Orange |
| Mice - Other Specs | 2 Sizes of ear pads included, 4 pole connector included |
| Headset - Audio Type | Stereo |
| Headset - Audio Driver Size | 53mm |
| Headset - Audio Driver Type | Graphene Diaphragm |
| Headset - Frequency Response | 20-20000Hz |
| Headset - Impedance | 32Ω |
| Headset - Sensitivity | 98dB |
| Headset - Microphone | Yes |
| Headset - Microphone Style | Foldable |
| Headset - Noise Cancelling | Yes |
| Headset - Microphone Frequency Response | 100-10000Hz |
| Headset - Microphone Sensitivity | -45±3dB |
| Headset - Controller | In-line |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | 3mm jack |
| Headset - Cable Length | 1.2m, Detachable Cable: 1.8m |
| Headset - Lighting | No |
| Headset - Compatibility | Console, Laptop, Mobile, PC |
| Headset - Approximate Weight | N/A |
| Headset - Color | Black & Orange |
| Headset - Other Specs | 2 Sizes of ear pads included, 4 pole connector included |






















Reviews
There are no reviews yet.