Cougar AirBlader
18 products sold in last 9 hours
Selling fast! Over 17 people have in their cart
- High Accuracy: PMW3389 Optical Sensor With Up to 16000DPI Sensitivity
- Convenient Design: Lightweight Ergonomic Design, Equipped With Durable 50 Million Click Micro Switches, & A Braided Cable To Ensure High Quality & Durability
- Extensive Customizability: With 6 Fully Configurable Buttons Through Cougar’s UIX Software
- Save Profiles & Macros: Through Cougar’s UIX Software
- Agile Movement: Virgin-grade PTFE Skates Ensure A Smooth & Low-friction Glide
23 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | USB Type-A |
|---|---|
| Monitor - Other Specs | Virgin-grade PTFE Skates Included |
| Keyboard - Form Factor | Ambidextrous |
| Keyboard - Lighting | No |
| Keyboard - On-board Memory | No |
| Keyboard - Polling Rate | 2000Hz |
| Keyboard - Software | Yes |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | USB Type-A |
| Keyboard - Cable Length | 1.8m |
| Keyboard - Dimensions | 117×62.8×37.8mm |
| Keyboard - Approximate Weight | 62g |
| Keyboard - Color | Black |
| Keyboard - Other Specs | Virgin-grade PTFE Skates Included |
| Mice - Form Factor | Ambidextrous |
| Mice - Sensor | PMW3389 |
| Mice - Maximum Sensitivity | 16000DPI |
| Mice - Maximum tracking speed | 400 IPS |
| Mice - Maximum Acceleration | 50G |
| Mice - Processor | N/A |
| Mice - Switches | Mechanical Mirco Switch |
| Mice - Switch Lifecycle | 50 Million Clicks |
| Mice - Number of Buttons | 6 |
| Mice - Programmable Buttons | Yes |
| Mice - Software | Yes |
| Mice - On-board Memory | No |
| Mice - Lighting | No |
| Mice - Polling Rate | 2000Hz |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | USB Type-A |
| Mice - Cable Length | 1.8m |
| Mice - Approximate Weight | 62g |
| Mice - Dimensions | 117×62.8×37.8mm |
| Mice - Color | Black |
| Mice - Other Specs | Virgin-grade PTFE Skates Included |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | USB Type-A |
| Headset - Cable Length | 1.8m |
| Headset - Lighting | No |
| Headset - Approximate Weight | 62g |
| Headset - Color | Black |
| Headset - Other Specs | Virgin-grade PTFE Skates Included |
































Reviews
There are no reviews yet.