Cougar DualBlader
- High Accuracy: PMW3389 Optical Sensor With Up to 16000DPI Sensitivity
- Flexible Design: Adjustable Palm Rest Height, Interchangeable Side Grips & Palm Rests & 4 Detachable Buttons Cover All Types Of Gaming Needs
- Extensive Customizability: With 12 Fully Configurable Buttons & Customizable Lighting Through Cougar’s UIX Software
- Save Profiles & Macros: Through Cougar’s UIX Software
- DIY Friendly: 3D Model Files Of Side Grips & Buttons Are Provided For DIYers To Further Customize & Make Changes To The Design
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | USB Type-A |
|---|---|
| Monitor - Other Specs | 2 Sizes Of Side Grips & Palm Rests Included, 4 Detachable Buttons Included, Adjustable Palm Rest Height |
| Keyboard - Form Factor | Ambidextrous |
| Keyboard - Lighting | Yes |
| Keyboard - On-board Memory | No |
| Keyboard - Polling Rate | 2000Hz |
| Keyboard - Software | Yes |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | USB Type-A |
| Keyboard - Cable Length | 1.8m |
| Keyboard - Dimensions | Maximum: 120x88x45mm, Minimum: 120x71x39mm |
| Keyboard - Approximate Weight | 107g |
| Keyboard - Color | Black |
| Keyboard - Other Specs | 2 Sizes Of Side Grips & Palm Rests Included, 4 Detachable Buttons Included, Adjustable Palm Rest Height |
| Mice - Form Factor | Ambidextrous |
| Mice - Sensor | PMW3389 |
| Mice - Maximum Sensitivity | 16000DPI |
| Mice - Maximum tracking speed | 400 IPS |
| Mice - Maximum Acceleration | 50G |
| Mice - Processor | N/A |
| Mice - Switches | Mechanical Mirco Switch |
| Mice - Switch Lifecycle | 60 Million Clicks |
| Mice - Number of Buttons | 12 |
| Mice - Programmable Buttons | Yes |
| Mice - Software | Yes |
| Mice - On-board Memory | No |
| Mice - Lighting | Yes |
| Mice - Polling Rate | 2000Hz |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | USB Type-A |
| Mice - Cable Length | 1.8m |
| Mice - Approximate Weight | 107g |
| Mice - Dimensions | Maximum: 120x88x45mm, Minimum: 120x71x39mm |
| Mice - Color | Black |
| Mice - Other Specs | 2 Sizes Of Side Grips & Palm Rests Included, 4 Detachable Buttons Included, Adjustable Palm Rest Height |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | USB Type-A |
| Headset - Cable Length | 1.8m |
| Headset - Lighting | Yes |
| Headset - Approximate Weight | 107g |
| Headset - Color | Black |
| Headset - Other Specs | 2 Sizes Of Side Grips & Palm Rests Included, 4 Detachable Buttons Included, Adjustable Palm Rest Height |






























Reviews
There are no reviews yet.