Cougar Vantar MX
18 products sold in last 3 hours
Selling fast! Over 6 people have in their cart
- Extensive Customizability: Fully Customizable RGB Lighting Through Cougar’s UIX Software
- Premium Build Quality: Aluminium Frame Structure & Cherry MX Blue Mechanical Switches
- 19-Key Anti-ghosting: To Ensure The Registration Of All Inputs
- Easy Accessibility: FN Media Key Shortcuts
30 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | USB Type-A |
|---|---|
| Monitor - Audio Jacks | No |
| Monitor - Other Specs | N/A |
| Keyboard - Form Factor | Full Size |
| Keyboard - Switch Type | Mechanical |
| Keyboard - Lighting | Yes |
| Keyboard - Wrist Rest | No |
| Keyboard - On-board Memory | No |
| Keyboard - Media Keys | Functional |
| Keyboard - N-key Rollover | Yes |
| Keyboard - Polling Rate | 1000Hz |
| Keyboard - Material | Aluminium, Plastic |
| Keyboard - Software | Yes |
| Keyboard - Audio Jacks | No |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | USB Type-A |
| Keyboard - Cable Length | 1.8m |
| Keyboard - Dimensions | 440x130x35mm |
| Keyboard - Approximate Weight | 850g |
| Keyboard - Color | Black |
| Keyboard - Other Specs | N/A |
| Mice - Form Factor | Full Size |
| Mice - Software | Yes |
| Mice - On-board Memory | No |
| Mice - Lighting | Yes |
| Mice - Polling Rate | 1000Hz |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | USB Type-A |
| Mice - Cable Length | 1.8m |
| Mice - Approximate Weight | 850g |
| Mice - Dimensions | 440x130x35mm |
| Mice - Color | Black |
| Mice - Other Specs | N/A |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | USB Type-A |
| Headset - Cable Length | 1.8m |
| Headset - Lighting | Yes |
| Headset - Approximate Weight | 850g |
| Headset - Color | Black |
| Headset - Other Specs | N/A |




























Reviews
There are no reviews yet.