Cougar VM410
9 products sold in last 6 hours
Selling fast! Over 12 people have in their cart
- Premium Comfort: Adjustable Headband & Multiple-axis Ear Shells
- Impressive Sound Quality: 53mm Graphene Diaphragm Drivers
- Perfect Audio Clarity: Detachable 9.7mm Noise Cancellation Microphone With Pop-filter
- Customizability: 2 Sets Of Earpads (Leather & Breathable Fabric)
- Extensive Compatibility: Compatible With Desktop & Laptop Computers, Mobile Phones & Consoles Through Included 4 Pole To 3 Pole Adapter
27 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | 3mm jack |
|---|---|
| Monitor - Other Specs | 2 Sets of ear pads included, 4 pole connector included |
| Keyboard - Lighting | No |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | 3mm jack |
| Keyboard - Cable Length | N/A |
| Keyboard - Approximate Weight | 320g |
| Keyboard - Color | Black |
| Keyboard - Other Specs | 2 Sets of ear pads included, 4 pole connector included |
| Mice - Lighting | No |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | 3mm jack |
| Mice - Cable Length | N/A |
| Mice - Approximate Weight | 320g |
| Mice - Color | Black |
| Mice - Other Specs | 2 Sets of ear pads included, 4 pole connector included |
| Headset - Audio Type | Stereo |
| Headset - Audio Driver Size | 50mm |
| Headset - Audio Driver Type | Graphene Diaphragm |
| Headset - Frequency Response | 20-20000Hz |
| Headset - Impedance | 32Ω |
| Headset - Microphone | 113±3dB |
| Headset - Microphone Style | Detachable, Foldable |
| Headset - Noise Cancelling | Yes |
| Headset - Microphone Frequency Response | 20-20000Hz |
| Headset - Microphone Sensitivity | -113±3dB |
| Headset - Controller | In-line |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | 3mm jack |
| Headset - Cable Length | N/A |
| Headset - Lighting | No |
| Headset - Compatibility | Console, Laptop, Mobile, PC |
| Headset - Approximate Weight | 320g |
| Headset - Color | Black |
| Headset - Other Specs | 2 Sets of ear pads included, 4 pole connector included |
























Reviews
There are no reviews yet.