Cougar Megara
- 13.5mm Drivers: Pro-level Sound Quality
- Clear Audio With Two Microphones: Detachable & In-line Dual Microphone System
- High Compatibility: Included 3 pole adapter Enables Compatibility With PC/Laptop/Mobile Phones & Consoles
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | 3mm jack |
|---|---|
| Monitor - Other Specs | 3 pole adapter included, 3 sizes of ear tips |
| Keyboard - Lighting | No |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | 3mm jack |
| Keyboard - Cable Length | N/A |
| Keyboard - Approximate Weight | N/A |
| Keyboard - Color | Black & Orange |
| Keyboard - Other Specs | 3 pole adapter included, 3 sizes of ear tips |
| Mice - Lighting | No |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | 3mm jack |
| Mice - Cable Length | N/A |
| Mice - Approximate Weight | N/A |
| Mice - Color | Black & Orange |
| Mice - Other Specs | 3 pole adapter included, 3 sizes of ear tips |
| Headset - Audio Type | Stereo |
| Headset - Audio Driver Size | 13.5mm |
| Headset - Audio Driver Type | N/A |
| Headset - Frequency Response | 20-20000Hz |
| Headset - Impedance | 32Ω |
| Headset - Sensitivity | 92±3dB |
| Headset - Microphone | Yes |
| Headset - Microphone Style | Detachable, In-line |
| Headset - Noise Cancelling | No |
| Headset - Microphone Frequency Response | 100-5000Hz |
| Headset - Microphone Sensitivity | Detachable: -44±4dB, In-line: -42±4dB |
| Headset - Controller | Via connected device |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | 3mm jack |
| Headset - Cable Length | N/A |
| Headset - Lighting | No |
| Headset - Compatibility | Console, Laptop, Mobile, PC |
| Headset - Approximate Weight | N/A |
| Headset - Color | Black & Orange |
| Headset - Other Specs | 3 pole adapter included, 3 sizes of ear tips |
































Reviews
There are no reviews yet.