Cougar Revenger
4 products sold in last 6 hours
Selling fast! Over 14 people have in their cart
- High Accuracy: PMW3360 Optical Sensor With Up to 12000DPI Sensitivity Over Any Surface
- Extensive Customizability: With 6 Fully Configurable Buttons & Customizable Lighting Through Cougar’s UIX Software
- Premium Quality: 20-million-click Lifespan Switches Equipped With High Quality Material Provide A Long Lasting Premium Experience
- Save Profiles & Macros: Through Cougar’s UIX Software
27 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | USB Type-A |
|---|---|
| Monitor - Other Specs | N/A |
| Keyboard - Form Factor | Right hand |
| Keyboard - Lighting | Yes |
| Keyboard - On-board Memory | Yes |
| Keyboard - Polling Rate | 1000Hz |
| Keyboard - Software | Yes |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | USB Type-A |
| Keyboard - Cable Length | 1.8m |
| Keyboard - Dimensions | 135x70x45mm |
| Keyboard - Approximate Weight | 115g |
| Keyboard - Color | Black |
| Keyboard - Other Specs | N/A |
| Mice - Form Factor | Right hand |
| Mice - Sensor | PMW3360 |
| Mice - Maximum Sensitivity | 12000DPI |
| Mice - Maximum tracking speed | 250 IPS |
| Mice - Maximum Acceleration | 50G |
| Mice - Processor | N/A |
| Mice - Switches | Omron Gaming Switches |
| Mice - Switch Lifecycle | N/A |
| Mice - Number of Buttons | 6 |
| Mice - Programmable Buttons | Yes |
| Mice - Software | Yes |
| Mice - On-board Memory | Yes |
| Mice - Lighting | Yes |
| Mice - Polling Rate | 1000Hz |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | USB Type-A |
| Mice - Cable Length | 1.8m |
| Mice - Approximate Weight | 115g |
| Mice - Dimensions | 135x70x45mm |
| Mice - Color | Black |
| Mice - Other Specs | N/A |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | USB Type-A |
| Headset - Cable Length | 1.8m |
| Headset - Lighting | Yes |
| Headset - Approximate Weight | 115g |
| Headset - Color | Black |
| Headset - Other Specs | N/A |




































Reviews
There are no reviews yet.