Cougar Immersa Pro
- Immersive Audio: 7.1 Virtual Surround Audio
- Fully Customizable Audio & Lighting Via Cougar UIX Software
- Volume Adjustment & Microphone Mute Dial on Earcups
- Perfect Clarity: Retractable Noise Cancellation Microphone
- Extended Compatibility: Compatible with Desktop & Laptop Computers, Mobile Devices, Handheld Consoles & Consoles
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Monitor - Connection Interface | 3mm jack, USB |
|---|---|
| Monitor - Other Specs | Microphone Mute Dial On Earcup, Sound & Lighting Customizable Through Cougar UIX Software |
| Keyboard - Lighting | Yes |
| Keyboard - Connection Type | Wired |
| Keyboard - Connection Interface | 3mm jack, USB |
| Keyboard - Cable Length | 2m |
| Keyboard - Approximate Weight | N/A |
| Keyboard - Color | Black & Orange |
| Keyboard - Other Specs | Microphone Mute Dial On Earcup, Sound & Lighting Customizable Through Cougar UIX Software |
| Mice - Lighting | Yes |
| Mice - Connection Type | Wired |
| Mice - Connection Interface | 3mm jack, USB |
| Mice - Cable Length | 2m |
| Mice - Approximate Weight | N/A |
| Mice - Color | Black & Orange |
| Mice - Other Specs | Microphone Mute Dial On Earcup, Sound & Lighting Customizable Through Cougar UIX Software |
| Headset - Audio Type | 7.1 Virtual Surround |
| Headset - Audio Driver Size | 50mm |
| Headset - Audio Driver Type | N/A |
| Headset - Frequency Response | 20-20000Hz |
| Headset - Impedance | 32Ω |
| Headset - Sensitivity | 100dB |
| Headset - Microphone | Yes |
| Headset - Microphone Style | Foldable, Retractable |
| Headset - Noise Cancelling | Yes |
| Headset - Microphone Frequency Response | 100-16000Hz |
| Headset - Microphone Sensitivity | -40±3dB |
| Headset - Controller | On Earcups |
| Headset - Connection Type | Wired |
| Headset - Connection Interface | 3mm jack, USB |
| Headset - Cable Length | 2m |
| Headset - Lighting | Yes |
| Headset - Compatibility | Console, Laptop, Mobile, Nintendo Switch, Nintendo Switch 2, PC |
| Headset - Approximate Weight | N/A |
| Headset - Color | Black & Orange |
| Headset - Other Specs | Microphone Mute Dial On Earcup, Sound & Lighting Customizable Through Cougar UIX Software |


























Reviews
There are no reviews yet.